Branża sprzedaży to jedna z dziedzin rynku pracy, która wykazuje największe zapotrzebowanie na kandydatów do pracy. Zawód przedstawiciela handlowego to z kolei czołowe stanowisko, na jakie poszukiwani są pracownicy. Handel i sprzedaż są na tyle obszerną dziedziną, że mieści się w niej wiele szczegółowych specjalizacji rynku – jedną z nich jest medycyna i farmacja. Aktualnie nie brakuje ogłoszeń o pracy na stanowisko przedstawiciel medyczny – kto może liczyć na zatrudnienie i na czym polega taka praca?

Wyjątkowy sprzedawca

Praca w charakterze przedstawiciela medycznego to jedna ze specjalizacji zawodu przedstawiciela handlowego. Taka osoba zajmuje się nawiązywaniem kontaktów z klientami oraz bieżącym pozyskiwaniem nowych konsumentów. Sprzedawcy, niezależnie od tego w jakiej branży się specjalizują, powinni wykazywać się rozwiniętymi umiejętnościami organizacji pracy i samodzielnością w podejmowaniu decyzji – nie może tego zabraknąć również u przedstawiciela medycznego.

Doświadczenie w branży

Oferty pracy dla kandydatów są dość podobne, jeśli chodzi o wymagania względem potencjalnego przedstawiciela handlowego. Pracodawcy przywiązują bardzo dużą wagę do doświadczenia zawodowego i znajomości branży, łącznie z technikami sprzedażowymi. Dość często, szczególnie jeśli firma funkcjonuje na lokalnym, regionalnym rynku pożądani są kandydaci, którzy pracowali już w tej dziedzinie, przez co mają na koncie współpracę z miejscowymi podmiotami, które mogą być zainteresowane produktami konkretnego koncernu farmaceutycznego.

Kwestia wykształcenia jaka pojawia się w ogłoszeniach rekrutacyjnych najczęściej wygląda następująco: kandydat powinien legitymować się wyższym wykształceniem, ale nie zawsze musi być to dyplom kierunkowy. Chociaż większe renomowane firmy oczekują zazwyczaj, aby potencjalny przedstawiciel medyczny miał za sobą ścieżkę edukacji związaną z obszarem zdrowia. Mile widziane będzie wykształcenie medyczne, biologia czy zdrowie publiczne. Z pespektywy pracodawcy taki kandydat nie będzie wymagał czasochłonnego wdrażania i dodatkowych szkoleń merytorycznych.

Wrodzone umiejętności

Poszukując kandydatów do pracy w sprzedaży produktów i usług medycznych lub farmaceutycznych pracodawcy zwracają uwagę nie tylko na konkretne kwalifikacje, ale także na charakterystyczne dla tego zawodu umiejętności personalne. Większość z nich to kompetencje w dużym stopniu wrodzone, takie jak asertywność, dar przekonywania czy otwartość i komunikatywność.

Warunki pracy

Przedstawiciel branży medycznej musi być mobilny, bo większość pracy będzie spędzał na spotkaniach z klientami lub przemieszczaniu się z jednego miejsca w drugie. Oferty pracy w tej branży są dość często spotykane, jednak warto pamiętać, że nie jest to łatwy zawód. Szczególnie jeśli ktoś ma nadzieję na szybkie awanse i wysokie zarobki, powinien być przygotowany na dużo ciężkiej pracy. Trzeba liczyć się też z tym, że standardowo wynagrodzenie składa się z pensji podstawowej i premii od wyników sprzedaży.


szukam pracy