Przedsiębiorcy zamierzający inwestować w swój zespół, coraz częściej sięgają po przeróżne nieodpłatne materiały do wyjazdów integracyjnych np tutaj: http://www.szkolenia-integracyjne.pl . Dostarczające takich materiałów firmy przeważnie też udzielają informacji o tym, w jaki sposób za wszystko się zabrać. Nie mają one jednak wpływu na ostateczne rezultaty takich wyjazdów team building, ponieważ za dużo będzie tu zależało od trenera, który wszystko poprowadzi.

Zdecydowana większość tego typu narzędzi nie będzie wymagać jakiś wielkich umiejętności, czytając instrukcję osoba mająca jakieś doświadczenie z całą pewnością sobie poradzi realizując gry i wyjazdy team building. Jednak wbrew pozorom na trenerze zajmującym się szkoleniem spoczywa spora odpowiedzialność, gdyż powinien on w taki sposób wykorzystać materiały, aby zespół zaspokoił swoje potrzeby.

Metodyka, według której prowadzi się szkolenia lub spotkania i motywy podejmowania decyzji trenerów prowadzących szkolenia były przedmiotem długoletnich badań, którą prowadził ceniony w swoim środowisku doktor Thiagarajan. Odkrył on między innymi, że jeżeli nawet na pierwszy rzut oka reakcje trenerów event mają przypadkowy charakter, to mimo wszystko w decyzjach, jakie były przez nich podjęte można uchwycić ukryte schematy.

Badacz analizują przeprowadzone badania określił parę istotnych punktów decyzyjnych, jakie mają za zadanie scharakteryzować cele stawiane przed szkoleniowcami. Raczej nie będzie jakiegoś dużego problemu z ich zastosowaniem, a mogą być użyte we wszystkich sytuacjach. Mają one formę kompletu pytań, które powinny zostać zadane nim zabawy i gry się zaczną.

Temat, który naukowiec podał jako pierwszy do analizy, to ustalenie zakresu elastyczności realizowanych zajęć i tolerancja na próby nagięcia zasad, to w znacznym stopniu będzie zależało od stylu pracy i doświadczeń grupy. Trzeba pomyśleć też parę chwil nad szybkością pracy. Można na przykład zdefiniować z góry określony czas u się go trzymać, a można także nieco zwolnić i umożliwić wprowadzenie zmian w grafiku.

Obszar o dużym znaczeniu, od jakiego w dużej mierze zależy sukces całego przedsięwzięcia, to koncentracja na celu. Jeżeli rolą zespołu jest ukończenie zadania, to powinno się tego konsekwentnie trzymać, także podczas podsumowania rezultatów. Jednocześnie zespół ma dobrze wiedzieć, że cały zakres odpowiedzialności za uzyskanie tego sukcesu spoczywa na nim, w tym momencie pojawia się następny z decyzyjnych aspektów czyli kontrola.